Główną bohaterką powieści jest Hagar. Poznajemy ją jako schorowaną, będącą pod opieką syna i jego żony dziewięćdziesięcioletnią kobietę. Urodziła się i wychowała na dzikiej prerii, w małym miasteczku Manawaka w zachodniej Kanadzie. To właśnie preria w dużym stopniu ukształtowała jej silny charakter oraz wolę przetrwania. Była ambitna, bezpośrednia i nieustępliwa, zawsze stawiała na swoim.
U schyłku swojego życia i z wizją dokonania żywota w domu starców, zaczyna rozliczać się ze swoją przeszłością. Snuje wspomnienia, analizuje wydarzenia, uczucia, waży każdą myśl i każde wypowiedziane przez siebie słowo. Na nowo czuje ból straty oraz smak małych zwycięstw.

Kamienny Anioł to historia, której początek przypada na schyłek XIX wieku. Stopniowo, wraz z życiem Hagar, przeżywamy dwie wojny światowe, Wielki Kryzys z lat 30-tych, trafiając do epoki mediów i telewizji. Swoją opowieść przeplata z wydarzeniami z przeszłości, zanurza się w nich, niejednokrotnie tęskniąc do tych minionych chwil. Są dla nią odskocznią od codzienności, która nie jest łatwa. Śmiało można by rzec, że Hagar Shipley nie jest miłą starszą panią. Jest zrzędliwa i nie gryzie się w język. Coraz częściej też traci kontrolę nad swoją pamięcią. Jej z pozoru uporządkowany świat lega w gruzach, gdy dowiaduje się o planach umieszczenia jej w domu starców. Walcząc o uniknięcie takiego losu - niespodziewanie dla samej siebie - godzi się z tym, co ma ją spotkać.

Przyznam, że zżyłam się z Hagar. Mimo jej paskudnego charakteru, ujęła mnie swoją hardością i walecznością. Była pionierką, kobietą z prerii, której życie naznaczone było bolesnymi stratami swoich najbliższych. Potrafiła podnieść się z każdej z nich i brnąć dalej, choć bagaż zdławionych łez i żalu był ciężki do udźwignięcia.

Język, plastyczny, poetycki, ale przystępny, idealnie kreuje obraz ówczesnego życia na dzikiej i surowej prerii. Styl pisarki należy do moich ulubionych i ukochanych - właściwie po przeczytaniu pierwszych zdań książki wiedziałam, że już ją kocham. I tak rzeczywiście było. Przez powieść po prostu się płynie. Lekko i niby banalnie, ale w żadnym momencie nie poczuje się nudy. Po odłożeniu jej, nieustannie odczuwałam głód czytania i zagłębienia się w historię Hagar, poznania wszystkich tajemnic jej życia.
To było naprawdę motywujące uczucie, bo od kilku tygodni trwałam w kolejnym czytelniczym kryzysie. Ta powieść okazała się świetną pozycją do walki z nim - i na całe szczęście wyszłam z tej walki zwycięsko.

Kamienny Anioł nie jest lekturą dla każdego. Wymaga odpowiedniego podejścia, rozumowania i czasu, by ją odpowiednio odebrać. To jedna z tych pozycji, nad którymi trzeba się mocniej pochylić. A kiedy w pełni zrozumie się jej istotę i przekaz, okaże się tą książką, która pozostanie z nami na zawsze.

9,7/10

Tytuł: Kamienny Anioł
Autor: Margaret Laurence
Wydawnictwo: Wydawnictwo Bona
rok wydania: 2014 (pierwsze polskie wydanie)
okładka: miękka
liczba stron: 288

Brak komentarzy: