Dwudziestoletnia Pat pewnego dnia przybywa na Scotland Street, będąc umówiona ze swoim przyszłym współlokatorem, Bruce'em Andersonem. Młody, niesamowicie przystojny i obdarzony narcystyczną naturą niemal od razu przypada jej do gustu. Szybko odkrywa, że nie potrafi mu się oprzeć i wbrew zdrowemu rozsądkowi, zakochuje się w nim.
Jego sąsiadką jest pewna dojrzała, ekscentryczna Domenica McDonald. Tajemnicza pani antropolog była istną duszą towarzystwa, znała wiele szanowanych i poważanych osób. Jej charakter i pogoda ducha sprawiały, że łatwo można było się z nią zaprzyjaźnić. Pat również uległa jej urokowi, zyskując tym wspaniałą powierniczkę.
Piętro niżej mieszka ambitna Irene, matka małego Bertiego. Pięciolatek, o nieprzeciętnej inteligencji zmuszany jest do wielu z pozoru rozwijających i zaspokajających jego potrzeby zajęć, jak gra na saksofonie czy nauka języka włoskiego. Jego bunt, objawiany m.in. incydentem w przedszkolu sprawia, że zaniepokojona Irene decyduje się na terapię z młodym i jednym z lepszych psychoanalityków w Edynburgu.
Matthew, właściciel galerii sztuki, pozbawiony kompletnie talentu do finansów czy biznesu, otrzymuje tę posadę tylko i wyłącznie dzięki kontaktom ojca. Jest znudzony, pozbawiony sposobu na życie. Zjawia się u niego Pat, którą przyjął do pracy jako swoją zastępczynię podczas, gdy on znikał na kilka godzin do kawiarni u Dużej Lou, znajdującej się po drugiej strony ulicy. Pewnego dnia Pat dokonuje ciekawego odkrycia; rozpoznała obraz, który prawdopodobnie namalowany jest przez słynnego malarza, Peploe'a. Wspólne starania się o zyskanie potwierdzenia co do rzekomego autorstwa artysty, przypadkowe zaginięcie obrazu i końcowe rozczarowanie sprawiają, że Matthew staje się coraz pewniejszy siebie i zakochuje się w Pat.
Jest to powieść odcinkowa, która ukazywała się gazecie "Scotsman". Zbiór krótkich, ale skondensowanych i zabawnych rozdziałów, przez co trudno jest wskazać głównego bohatera. Pełna humoru, nieco przewidywalna, ale przyjemna opowieść, idealna dla osób, które szukają łatwej, literackiej rozrywki, oderwania się od rzeczywistości przy kubku kawy i ciepłym kocu.
Bardzo spodobał mi się cytat:
"Tylko ludzie niepewni siebie nienawidzą innych"Długo zastawiałam się nad znaczeniem tego stwierdzenia, również przypisując je do swojej osoby. Stwierdziłam iż jest to prawda. Bolesna. To jedno zdanie bardzo zwróciło moją uwagę i trwało w mojej głowie podczas czytania kolejnych rozdziałów. Nadal trwa. I myślę, że pozostanie, przez co 44 Scotland Street na długo pozostanie w mojej pamięci.
6/10
Tytuł: 44 Scotland Street
Autor: Alexander McCall SmithWydawnictwo: Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA
rok wydania: 2010
okładka: miękka
liczba stron: 301
Brak komentarzy: